Są rzeczy, których nigdy nie chcielibyśmy zrobić. Są rzeczy, o których szkodliwości nie mamy pojęcia. Jest masa sytuacji, których wolelibyśmy uniknąć i wiemy o tym jeszcze przed urodzeniem dziecka. Zarzekamy się, czego nie będziemy robić, a potem przychodzi codzienność i bywa różnie. Rodzic też człowiek i ma prawo do błędów, ale powinien umieć spojrzeć sobie w twarz i powiedzieć: “więcej tego nie zrobię”.
Nie bij
Co tam jeden klaps, dupa nie szklanka nie zbije się itd. Niestety taki oto “zwykły klaps” może mieć negatywny wpływ na dziecko, nie tylko tu i teraz, ale i w przyszłości. Bezsprzecznie agresja budzi agresję, a nawet klaps jest jej wyrazem. Ponadto osoby dorosłe, które były wychowywane na klapsach częściej sygnalizują problemy ze zdrowiem psychicznym. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. I tak wiem, że nawet najlepszym rodzicom zdarza się nie wytrzymać, ale przynajmniej spróbuj wychowania bez klapsów – da się. Nie wspomnę już o innych wyrazach przemocy. Dziecko czuje, nie możesz mu tego robić.
Nie kłam
Dziecko lepiej zrozumie, gdy powiemy mu prawdę niż gdy będziemy jej unikać. Jeśli nie jesteśmy szczerzy, to nie mamy też prawa domagać się tej szczerości od naszych dzieci. Przykład idzie z góry, a dzieci to wierne kopie dorosłych, dlatego miejcie się na baczności. Nie kłamcie, nie warto!
Nie uzależniaj od cukru
“Cukier krzepi”- na takich hasłach wychowali się nasi rodzice i dziadkowie, więc nie ma się co dziwić, że cukier utożsamiają z czymś dobrym i niezbędnym w prawidłowym rozwoju. My już wiem, że cukier nie tylko nie krzepi, ale i jest powodem wielu chorób. Są to chociażby: otyłość, próchnica, choroby wątroby, serca, cukrzyca, szybsze starzenie się mózgu i wiele innych. Do tego cukier jest jak narkotyk, uzależnia. Dlatego chcemy go coraz więcej i więcej. Zatem czy naprawdę warto faszerować nim dzieci? Czy szczęśliwe dzieciństwo to tylko takie z lizakiem i tabliczką czekolady w ręce? Od cukru nie uciekniemy, bo jest nawet w chlebie. Ale to co możemy zrobić, to ograniczyć go do minimum. Dlatego słodzonym: napojom, kaszkom, batonom, ciastkom i innym tego typu przekąskom mówimy: NIE. Więcej znajdziecie TUTAJ.
Nie kupuj chodzika
Chcesz świętego spokoju i myślisz, że chodzik Ci w tym pomoże? A może babcia kupiła ten cudowny prezent? Niestety prawda jest brutalna: będzie trzeba go wyrzucić. Nawet jeżeli Ty, twoja siostra i pół rodziny miało chodziki, to teraz już wiemy, że to samo zło. Chodziki opóźniają rozwój i naukę swobodnego chodzenia, nie właściwie obciążają nogi i miednicę, mogą prowadzić do wielu wad postawy. Ponadto nie dają dziecku możliwości kontroli własnego ciała, co negatywnie wpływa chociażby na rozwój równowagi i może prowadzić do zaburzeń integracji sensorycznej. Często są stosowane u dzieci, które jeszcze nie są gotowe na podjęcie aktywności w pionie, co może nieść za sobą kolejne niebezpieczeństwa. Nie mam w nich nic dobrego, dlatego nie warto tak ryzykować, nawet na poczet kilku kaw wypitych w spokoju. A jeśli nasz maluch już zaczyna chodzić, to dobrym wsparciem jego rozwoju będzie pchacz.
Nie przewoź w foteliku w kurtce
Ale jak to, że w foteliku, bez kurtki i to zimą? Chyba oszalałaś! Dziecko się rozchoruje i tyle będzie. A czy pomyśleliście, co będzie gdy dziecko podczas wypadku wyleci z fotelika właśnie przez tą kurtkę? Nie wierzysz? Zobacz tutaj i więcej nie rób tego swojemu dziecku.
Nie odstawiaj od piersi, bo czujesz presję
Ileż można karmić? Chyba nie będziesz z nim siedzieć przy piersi do 18-nastki? Pasowałoby powiedzieć: “co komu do domu, gdy chałupa nie jego?”, ale niestety czasem nie wypada. Może chociaż bodziak z wymownym napisem: moja mama nie potrzebuje Twoich rad? Taki ciuch każdej z nas by się czasem przydał. Karmienie piersią to temat, który budzi dużo emocji. Ale to czy będziesz karmić 3 miesiące, rok, czy 3 lata, to Twoja decyzja. Nie słucha bzdur o bezwartościowym pokarmie i innych tego typu opowieści. Jeśli uznasz, że to dobry moment na odstawienie od piersi, to po prostu to zrób, ale nie rób tego, bo tak powiedziała babcia, ciocia czy ktoś inny. Jeśli możesz i chcesz karmić piersią, to i Tobie i dziecku wyjdzie to na dobre.
Czego jeszcze nie powinniśmy robić naszym dzieciom? Piszcie w komentarzach.