Cukier jest wszędzie. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale także w lekarstwach, mleku, bułkach, keczupie, kiełbasie, jogurtach owocowych, suszonej żurawinie, płatkach śniadaniowych, miodzie i innych z pozoru zdrowych produktach. Musimy pamiętać, że jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać kilku łyżeczek, a w przypadku małych dzieci najlepiej, żeby nie było go wcale. Chcesz być zdrowy ogranicz cukier.
Cukier NIE krzepi
“Matko daj dziecku cukru”, takie hasła w PRL-u były bardzo powszechne. Jako dzieci jedliśmy cukier łyżkami, nasze herbaty były tak słodkie, że blisko im było do Coca-Coli. Niestety wówczas świadomość o szkodliwości cukru była znacznie mniejsza. Nie było też aż tak dużej dostępności do słodyczy. Czekoladę jadało się od święta. Dopatrywano się również pozytywnych aspektów spożywania cukru. Na szczęście te czasy minęły i dziś wiemy, że cukier nie tylko NIE krzepi, ale też szkodzi.
Cukier psuje zęby
O tym wie chyba każdy, ale co tam zęby, gdy babcia chce wnusiowi nieba przychylić i kupuje kolejne jajko niespodziankę lub czekoladki kipiące cukrem. Na nic zdają się prośby rodziców. Babcine serce nie zawsze umie oprzeć się błaganiom dziecka. A może by tak paczkę cukierków zastąpić paczką plasteliny i spędzić wspólnie miłe popołudnie? Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje.
Cukier tuczy
Otyłość to choroba cywilizacyjna. Niestety coraz więcej ]dzieci ma problem z nadwagą. Zbyt duża waga to prosta droga do wielu chorób i ograniczeń. Otyłe dziecko skazane jest na stygmatyzację, co może prowadzić do wycofania społecznego i niskiej samooceny, a w konsekwencji także do chorób o podłożu psychicznym.
Cukier niszczy organizm
Cukier niszczy serce, niekorzystnie wpływa na układ wydalania i nerki, osłabia odporność, powoduje próchnice, otyłość i CUKRZYCĘ. Wpływa na demineralizację organizmu. U dzieci bardzo często przyczynia się do rozwoju pasożytów i grzybów, które zadomawiają się w układzie trawiennym powoli siejąc spustoszenie. Trudno znaleźć pozytywne skutki spożywania cukru.
Cukier uzależnia
Do słodkiego smaku przyzwyczajamy się bardzo szybko. Słodzone serki, batony, słodkie napoje – kto ich lubi? Wystarczy, że dziecko raz spróbuje, a następnym razem będzie szukać tego smaku. Dlatego na nic zdaje się myślenie, “jeden cukiereczek, raz na jakiś czas, nie zaszkodzi”. Niestety rzadko kończy się na jednym cukiereczku. Granica jest cienka, dlatego trzeba uważać i pamiętać, że cukier w diecie dziecka szkodzi.
Nie zawsze mamy wpływ na to, co je nasza pociecha. Dieta dziecka może nam się wymknąć spod kontroli, gdy maluch zaczyna chodzić do przedszkola, żłobka lub szkoły. Jednak nawet wtedy powinniśmy sprawdzać, jakie posiłki trafiają na stół dziecka. Poza tym dobre nawyki żywieniowe wyniesione z domu, to podstawa w utrzymaniu zdrowej diety.