Znacie to? Zbliża się urlop i dziwnym trafem zaczynają się choroby. No cóż, tak to już z dziećmi bywa. A że choroba nie wybiera, to taka sytuacja może się przydarzyć każdemu, nawet dorosłemu. Dlatego jeśli planujecie podróż samolotem, to koniecznie zobaczcie, co może zatrzymać Was na lotnisku.
Zakaz wstępu na pokład
Czy wiecie, że lot samolotem z dzieckiem po ospie może okazać się problematyczny? Ja bym na to nie wpadła. Domyślałam się, że z chorobami zakaźnymi nie ma wstępu na pokład, ale nie wiedziałam, że przebyta ospa może spowodować komplikacje w podróży.
Z ospą nie polecisz
Prawo do odmowy przelotu ma każdy przewoźnik
Odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna czy są przeszkodą do lotu?
Z chorym dzieckiem raczej nikt nie pchał by się do samolotu, ale może zdarzyć się tak, że problem pojawi się dopiero w czasie wakacji i co wtedy? Dlatego warto wiedzieć, że osoby, które przebyły opisane poniżej choroby i planują lot samolotem muszą okazać zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do odbycia podróży.
Lot samolotem a choroby:
- ” Różyczka: Pasażerowie mogą podróżować po czterech (4) dniach od pojawienia się wysypki.
- Odra: Pasażerowie mogą podróżować po siedmiu (7) dniach od pojawienia się wysypki.
- Świnka: Pasażerowie mogą podróżować po opadnięciu opuchlizny. Zazwyczaj ma to miejsce po siedmiu (7) dniach, lecz może trwać do 14 dni.
- Ospa wietrzna: Pasażerowie mogą podróżować po siedmiu (7) dniach od pojawienia się wysypki.”1
Dodatkowo jeśli cierpimy na:
- choroby zakaźne (np. gruźlica czy błonica)
- przechodzimy zapalenie ucha
- mamy anemię (wartość Hb mniejsza niż 75 g/l)
- lub ciężką alergię/astmę,
to wówczas również powinniśmy poinformować o tym przewoźnika. Najlepiej w takiej sytuacji także mieć dokument od lekarza potwierdzających zdolność do lotu. Te same zasady obowiązują zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Jak powinno wyglądać zaświadczenie potwierdzające zdolność do lotu?
Takowe zaświadczenie powinno musi dane pasażera oraz informację od lekarza, że jest on zdolny do lotu. Powinno posiadać także podpis i pieczęć lekarza. Wiele firm ma przygotowane wzory takich dokumentów. Najlepiej przed lotem skontaktować się ze swoim przewoźnikiem i uzyskać szczegółowe informacje.
W jakim języku powinno być zaświadczenie?
Teoretycznie zaświadczenie można mieć w języku rodzimym (dla nas w języku polskim), ale praktycznie dobrze byłoby mieć je w języku angielskim. Tym bardziej jeśli podróżujemy po różnych krajach i nie chcemy mieć nieprzyjemności.
Warto o tym wiedzieć, tym bardziej, że coraz więcej osób nie szczepi dzieci, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania nie tylko ich, ale i osób z najbliższego otoczenia. Dlatego zanim polecisz koniecznie sprawdź, czy cała rodzina jest zdrowa.
PS jeśli planujesz lot samolotem z dzieckiem, to koniecznie zobacz, co zabrać na podkład klik.
Źródło:
1 https://www.ryanair.com/pl/
2 komentarze
Nie miałam nigdy takich problemów! I mam nadzieję nie mieć. Ale niedługo lecimy i będę wiedziała na co się przygotować! Dzięki! 🙂
Trzymam kciuki za spokojne loty ;).