Szukacie pomysłów na zabawy z roczniakiem? Nie wiecie, co robić, gdy za oknem pada? Podsuwam Wam 10 HIT’ów wśród kreatywnych zabaw dla maluchów. Czas spędzony z dzieckiem ma sprawiać mu radość i uczyć go świata. Gdy na dworze pogoda nie pozwala na inne aktywności, to warto poszukać inspiracji w domowym zaciszu. Opisane zabawy są przeznaczone zarówno dla roczniaków, jak i dla przedszkolaków.
1. Zabawa w poznawanie faktur
Do tej zabawy potrzebne będą akcesoria użytku domowego. Naszykujcie np.: kartkę papieru lub gazetę, kawałek folii aluminiowej, szczoteczkę (może być dziecięca do włosów), zmywak lub gąbkę z miękką i szorstką stroną, kawałek futerka, małą piłeczkę z kolcami. Chodzi o to, aby dziecko poznawało różne faktury poprzez dotyk (ugniatanie gazety czy folii, głaskanie futerka, dotykanie szorstkiej powierzchni gąbki itp.). Podawajcie maluchowi różne przedmioty do ręki i obserwujcie jego reakcje. Jeśli będzie zadowolony, to kontynuujemy. Jeśli natomiast któraś z faktur nie wzbudza zaufania u dziecka, to nie zmuszajmy go, pozwólmy mu na spokojnie się oswoić. Dodatkowo możemy masować rączki, nóżki i plecki malca np. z wykorzystaniem piłeczki z kolcami lub szczoteczki. Tego typu zabawa nie tylko skutecznie urozmaici deszczowe popołudnie, ale również pobudzi mózg malca do pracy.
2. Zabawy na piłce
Potrzebna będzie nam duża (55-65 cm) dmuchana piłka gimnastyczna lub dziecięca piłka do skakania o podobnym rozmiarze. Ja swoją kupiłam na popularnym serwisie aukcyjnym za ok. 15 zł (podobne znajdziecie tutaj). Sadzamy malucha na piłce i delikatnie kołyszemy do przodu, do tyłu, w prawo i w lewo, możemy też nauczyć go delikatnego podskakiwania. Maluch może także leżeć na piłce na brzuchu lub plecach. W pozycji na brzuchy połóżmy przed piłką kilka małych zabawek, aby mógł łapać je rączkami. Powoli przechylamy piłkę do przodu aż dziecko się podeprze na ziemi, kiedy chwyci już zabawkę, to ponownie podnosimy piłkę do pozycji wyjściowej. Dzięki takiej zabawie wspieramy koordynację ciała malucha.
3. Jazda na kocu
Pamiętacie jazdę na kocu z czasów dzieciństwa? Ale to była radość! Ta zabawa, to chyba jedna z ulubionych mojej córki. Potrzebny nam będzie duży koc. Sadzamy dziecko na jednym końcu i delikatnie ciągniemy za drugi koniec, przesuwając koc po podłodze. Uśmiech gwarantowany.
4. Huśtawka z koca
Kładziemy dziecko na kocu, po czym łapiemy za cztery rogi i powoli kołyszemy w prawo, w lewo, w przód i w tył. Do tej zabawy potrzebne są dwie osoby dorosłe. Kiedy byłam dzieckiem, to ją uwielbiałam, a teraz bawimy się tak z córką i również sprawia nam to radość.
5. Tunel z krzeseł
Jest to kolejna zabawa z wykorzystaniem koca. Jednak tym razem potrzebujemy jeszcze krzeseł. Ustawiamy dwa krzesła i przykrywamy je kocem tak, aby powstał tunel. Na końcu kładziemy zabawkę i mobilizujemy dziecko, aby przeszło na drugą stronę. Dla malucha jest to ciekawe doświadczenie i z pewnością zajmie go na kilka chwil.
6. Teatrzyk
Możecie wykorzystać małe pluszaki lub kupić np. kukiełki zakładane na palce (kosztują kilkanaście złotych). Świetnie sprawdzą się też skarpety zakładane na ręce. Podczas zabawy udajemy, że zabawki rozmawiają ze sobą lub z dzieckiem. Nasza córeczka bardzo lubi, gdy używamy dźwiękonaśladowczych zwrotów. Odgłosy zwierząt są hitem. Spróbujcie, może u Was też się sprawdzi.
7. Konik na kolanach
Sadzamy dziecko na kolanach i udajemy jazdę na koniu. Warto przy tym naśladować różne odgłosy związane z jazdą konną.
8. Zabawa przed lustrem
Ustawiamy krzesło przed lustrem i siadamy na nim z maluchem. Robimy różne miny (smutne, wesołe, groźne) i zachęcamy dziecko do naśladowania. Drugi wariant to taniec przed lustrem i śpiewanie piosenek, które lubi nasza pociecha. Ja dla ułatwienia włączam sobie składanki dla dzieci na YouTube.
9. Rzucanie do pudełek
Szykujemy sobie pudełko lub większy garnek i zachęcamy malucha do wrzucania do niego np. piłeczek lub innych drobiazgów. Każdy celny rzut nagradzamy brawami. Możemy zachęcić dziecko również do samodzielnego wyjmowania i wkładania zabawek do pudełka.
10. A kuku
Ta zabawa na pewno jest Wam znana. Wystarczy, że schowamy się maluchowi i za chwilę pokażemy. Możemy spróbować namówić dziecko, aby samo też się chwało. Dobry nastrój gwarantowany.
Zabawy z roczniakiem nie muszą być nudne. Wspólne spędzanie czasu ułatwią Wam zabawki odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań, Pamiętajcie, że co innego zadowoli roczniaka, a czym innym będzie bawił się dwulatek.