Pucio mówi pierwsze słowa, to książka idealna dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z mówieniem. Pomogła nam rozhulać mowę na dobre i zacząć konstruować zdania. Jest to cenna pomoc logopedyczna dla każdego rodzica, który świadomie podchodzi do nauki języka. W książce za pomocą prostych dialogów przedstawiono czynności dnia codziennego. Do tekstu dołączone są nieskomplikowane obrazki przedstawiające opisane sytuacje. Dodatkowo na każdej stronie pokazano poszczególne przedmioty, wokół których toczy się dyskusja. Celowo zastosowano prosty, zrozumiały dla dziecka język. Książka jest także dobrym materiałem do rozpoczęcia nauki czytania, Najlepszą recenzją Pucio mówi pierwsze słowa, jest fakt, że od kiedy u nas zagościła musi być czytana codziennie, a mowa mojego dziecka znacznie poszła do przodu.
Jak skonstruowana jest książka? Cenne wskazówki dla rodziców
Pucio mówi pierwsze słowa opowiada nam jeden dzień z życia Pucia. Jest to dzień szczególny, gdyż Pucio ma urodziny. Razem z bohaterem budzimy się, robimy poranną toaletę, jemy śniadanie, idziemy do przedszkola, wybieramy się na zakupy, dmuchamy na świeczki, myjemy się i kładziemy do łóżka. Wszystko to podano w przyjaznej dla dziecka formie oraz okraszono przyjemnymi dla oka rysunkami. Rozpoczynając zabawę poznajemy bohaterów drugiej serii przygód Pucia. Jest to: Pucio, Misia, Mama, Bobo, Ciocia, Babcia, Dziadek, pies i kot. Na pierwszej stronie znajdziemy również cenne wskazówki na temat tego jak czytać książkę. Autor wyjaśnia nam “Jak zbudowana jest ta książka… i dlaczego tak prosto?”, “Jak używać tej książki, aby wspierać rozwój mowy dziecka?”, “Czego unikać podczas zabawy z tą książką?”, “Na co zwracać uwagę podczas wspólnej zabawy z tą książką?”. Są to bardzo cenne wskazówki dla rodziców, dziadków i wszystkich dorosłych, którzy będą przedstawiać dziecku świat otaczający Pucia.
Lektura ta jest przeznaczona dla dzieci od ok. pierwszego roku życia. My kupiliśmy ją, gdy córka miła półtora roku. Była na etapie powtarzanie niektórych słów, mówiła m.in. mama, tata, baba, dziadzia, dzidzia, am am, pić. Dobrze znała już także wyrazy dźwiękonaśladowcze (“dźń, dźń”, “miau”, “ku. ku”, “kra, kra” itd.). Zatem był to doskonały moment na rozpoczęcie przygody z drugą częścią Pucia. Dla nie mówiących dzieci polecam część pierwszą Pucio uczy się mówić, która nastawiona jest na powtarzanie dźwięków (“hau, hau”, “puk, puk” itp.). Dla nas wówczas była już nieco za prosta, Niedawno kupiłam takze Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa, gdyż jest ona przeznaczona dla dzieci już mówiących, które rozszerzają swój zasób słów. Jest znaczniej bardziej skomplikowana, obrazki zawierają więcej szczegółów, a znajdujące się w niej dialogi uległy wydłużeniu.
Kim jest PUCIO?
Pucio to mały chłopczyk, który od razu skradł nasze serca. Ma starszą siostrę Misię i młodszego brata Bobo. Ma także dwóch małych przyjaciół: kota i psa. Jak wiele maluchów chodzi do przedszkola, bawi się z dziećmi, a także ubiera się i myje. Dziecko śledząc losy Pucia odnajduje w nim siebie i próbuje nazywać czynności dnia codziennego. Maluch uczy się konstruować pierwsze zdania, słyszy pytania i poznaje odpowiedzi: “-Gdzie jest druga skarpetka? (…) Pies ma skarpetkę!”.
Pucio poznaje nowe słowa
W książce Marty Galewskiej-Kustra przedstawione są sytuacje, które spotykają każde dziecko. Pucio jest na zakupach. Kupuje: jajka, pomidory, sałatę i jabłka. Dziecko uczy się nazywać artykuły spożywcze, rozpoznaje je na obrazkach. Odpowiada na pytania: “Co to?”, “Jaki?”.
Starsze dzieci możemy także mobilizować do określania położenia przedmiotów i wskazywania gdzie są: w, na, pod, Jednak pamiętajmy, że nie jest to takie proste i może sprawiać maluchowi trudność.
Pucio jest również przewodnikiem po porach dnia. Razem z nim widzimy czynności, które wykonujemy rano, w południe, wieczorem czy w nocy. Jesteśmy z Puciem, gdy wstaje i gdy idzie spać. Po kilkukrotnym przeczytaniu książki moja córeczka zaczęła mówić: “Jest noc. Wszyscy śpią. Dobranoc”, a wszystko za sprawą Pucia.
Podsumowujący trening mowy
Recenzja Pucio mówi pierwsze słowa to sama przyjemność. Książka od jakiegoś czasu jest naszą pozycja numer jeden i nie przestaje być czytana. Podoba nam się całość (teksty, oprawa graficzna, twarde wydanie), ale na szczególną uwagę zasługują strony podsumowujące, na których umieszczono większość pojawiających się w książce przedmiotów. Dzięki nim możemy sprawdzić jakich słów dziecko już się nauczyło, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Rozpoczynając zabawę pytajmy “Gdzie są kapcie” i poprośmy dziecko o wskazanie kapci paluszkiem. Dajmy mu czas na zastanowienie się i nie oczekujmy natychmiastowej reakcji. W kolejnym etapie możemy wskazywać przedmioty pytając “Co to jest?”. Maluch ma prawo do pomyłek i niewyraźnej wymowy.
Druga odsłona podsumowania jest nieco trudniejsza i wymaga od dziecka umiejętności nazywania czynności. Podobnie możemy wskazywać obrazki pytając: “Co robi?”. Kolejne pytania dotyczą porównań. Pytamy: “Jaki?”. Dziecko odpowiada: mały, duży. Mamy także możliwość zadania pytania “Gdzie?”. Choć udzielenie odpowiedzi: pod, nad itp. początkowo może być dla malucha dość skomplikowana.
Jak pracować z książką?
Jeśli oczekujemy rezultatów, to na pewno musimy dać dziecku czas. Początkowo maluch może być niezainteresowany, dlatego zacznijmy od spokojnego czytania. Kolejno zachęćmy go do oglądania obrazków jednocześnie wskazując palcem czynności i przedmioty, o których aktualnie mówimy. Z czasem może okazać się, że jest to ulubiona książka, Jej cena waha się od 23-39 zł. Warto poszukać dobrych ofert w sieci i zaopatrzyć się w całą serię przygód Pucia.
Jeśli interesują Was inne pozycje dobre do biblioteczki maluszka, to koniecznie zajrzyjcie tutaj i tutaj. Mam dla Was także listę książek do nauki mowy.