Czym jest smog?
Smog powstaje na skutek nadmiernego zanieczyszczenia powietrza i niekorzystnych warunków atmosferycznych (bezwietrzna pogoda, zamglenie). Wpływ na stan czystości powietrza ma palenie w piecach oraz zwiększona liczba samochodów.
Ze względu na pochodzenie wyróżniamy dwa rodzaje smogu:
Smog powoduje, że wraz z tlenem wdychamy tlenek siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, węglowodory, pyły, sadzę i wiele szkodliwych substancji. Dodatkowo latem promieniowanie słoneczne aktywuje powstawanie kolejnych niebezpiecznych związków tj. np. ozon. W miesiącach letnich zagrożeniem jest także pył, który zimą osadził się na powierzchni ziemi. Niestety Polska znajduje się w gronie najbardziej zanieczyszczonych państw.
Śmiertelne niebezpieczeństwo
Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 6,5 milona ludzi rocznie ginie przez zanieczyszczenia powietrza. Ok. 50 tysięcy rocznie, to Polacy (dane pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska). Liczby te są zatrważające.
Dym papierosowy jest szkodliwy. Jesteśmy tego świadomi. Większość palaczy nie pali przy dzieciach i ogranicza się, aby chronić zdrowie. Smog jest jeszcze gorszy. Żaden palacz nie jest narażony na nikotynę i inne substancje szkodliwe bez przerwy, a smog staje się cichym towarzyszem naszego życia. Nie jesteśmy w stanie od niego uciec, a nasza świadomość związana z tym tematem nadal jest bardzo niska.
Największe zagrożenie stanowią znajdujące się w powietrzu pyły PM2,5 i PM10. PM2,5 zawiera w sobie cząstki mniejsze niż 2,5 mikrometra, a PM10 cząstki mniejsze niż 10 mikrometrów. PM2,5 to cząstki, które z łatwością docierają do płuc i dróg oddechowych. Mają zdolność przenikania do krwi, a wraz z nią do innych narządów. PM10 to mieszanina substancji toksycznych, w skład której wchodzą m.in. metale ciężkie, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Pył ten przenika do płuc i górnych dróg oddechowych¹.
Wpływ smogu na ciążę i dzieci
Kobiety w ciąży i dzieci powinny bezwzględnie unikać ekspozycji na smog. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może skutkować przedwczesnym porodem i wcześniactwem. Wpływa także na obniżenie masy urodzeniowej noworodków. Dzieci oddychające smogiem znacznie częściej chorują na astmę, mogą być bardziej podatne na nowotwory, a ich DNA z czasem może ulec uszkodzeniu. Ponad to smog przyspiesza starzenie organizmu² oraz negatywnie wpływa na narządy wewnętrzne. Przyczynia się również do powstawania zespołów otępiennych i Alzheimera³.